Říká v rozhovoru pro PDS prof. Michal Kohout, vedoucí ateliéru Kohout – Tichý na Fakultě architektury ČVUT. Studenti tohoto ateliéru spolupracovali v akademickém roce 2021/2022 s kolegy z ateliérů Juha – Tuček a Stempel – Beneš na urbanisticko-architektonickému řešení území Palmovka, jehož budoucí rozvoj má PDS na starosti. Oboustranně oceňovaná spolupráce přinesla kromě zajímavých studií jednotlivých staveb a veřejných prostranství i fyzický model Palmovky úctyhodných rozměrů, který krátce po svém dokončení zavítal na mezinárodní realitní veletrh MIPIM 2022 v Cannes a který je nyní k vidění v kancelářích PDS v centru Prahy.
Pane profesore, jaký přínos má pro vás a vaše studenty spolupráce s PDS?
Bez nadsázky velký, protože jsme měli mimořádnou příležitost se komplexně věnovat rozsáhlému a současně pro Prahu nesmírně významnému území. V našem školním ateliéru spolupracujeme s řadou municipalit, kterým pomáháme s formováním jejich rozvojových plánů. Jedinečností lokality na Palmovce byla mj. profesionální příprava zadání ze strany PDS. To je potřeba ocenit, protože s tím se bohužel v praxi setkáváme zcela ojediněle. Obcím schází institucionální kapacita i zkušenosti s tzv. land-developmentem, a tak až příliš často přenechávají rozvoj území soukromým investorům: neumí ho především v podrobnějších fázích aktivně plánovat a uskutečňovat.
PDS měla naopak od počátku jasnou představu, kam chce více jak desetihektarové území směřovat. Podrobná regulace byla doplněna o analytické údaje z historie území, technické parametry, ekonomické a tržní analýzy včetně popisu cílových skupin, které budou nemovitosti investovat či využívat. V něčem to připomíná aktivní přístup prvorepublikových samospráv, které rovněž uskutečňovaly výstavbu rozsáhlých čtvrtí, kde dokázaly zapojit soukromé investice, a přitom uskutečňovat i vzorovou formou veřejné stavební záměry. Podle mého názoru – architekta i obyvatele Prahy, resp. daňového poplatníka – je jenom dobře, že Praha po vzoru starších domácích modelů i měst ze zemí s rozvinutou tržních ekonomikou založila vlastní organizaci, která se profesionálně věnuje projektovému řízení rozvoje městských pozemků. Doufám, že ji v tomto směru budou následovat i další česká města.
Jak hodnotíte území Palmovky z hlediska územního rozvoje hl. m. Prahy?
Palmovka je jedno z klíčových území v širším centru města. Díky tomu, že se nachází na pražské ose nazývané tzv. severní diametr, má řadu předností. Jde o dopravně dobře napojené území, blízko je Vltava a Rokytka jako přirozené přírodní osy. Lokalita má potenciál stát se subcentrem severovýchodního segmentu města. Možná to může být pro někoho dnes jen obtížně představitelné, ale na fyzickém modelu nové multifunkční a multisociální čtvrti, který naši studenti zpracovali, je tento potenciál opravdu nepřehlédnutelný. Pokud se vše podaří, může mít Palmovka za několik málo let stejnou gravitační sílu, jakou má dnes Anděl a budoucí Smíchov City pro jihozápadní segment Prahy. Rozdíl je v tom, že redevelopment smíchovských brownfieldů je tažený soukromými investory, na Palmovce přebírá plánovací iniciativu město.
Jak spolupráce s PDS probíhala a co jste nejvíc oceňovali?
Jak jsem již zmínil, na začátku jsme dostali zastavovací studii s regulativy a rámcové zadání pro městské bytové stavby – Manuál výstavby bytů PDS. To bylo odrazovým můstkem úvah o podrobnějším zadání jednotlivých budov a veřejných prostranství. Studenti měli možnost se zástupci PDS – jak panem ředitelem Urbánkem, tak projektovými manažery – projekt částečně konzultovat. Jde o více jak desetihektarové území, kde by měla vzniknout formou udržitelné zástavby z velké části financované městem nová městská lokalita s velkoryse pojatými veřejnými prostranstvími seskupenými okolo městského parku. Vedle bydlení zde mají vzniknout i pracovní příležitosti – administrativa, služby a občanská vybavenost v podobě základní školy, mateřské školy, knihovny s kulturním centrem a řada dalších aktivit. Systém práce se přiblížil kýženému modelu, kdy jednotliví stavebníci a jejich architekti postupně tvůrčím způsobem naplňují a zpřesňují původní vizi danou regulačním plánem.