Skip to main content

Bytový dům Vršovická, Praha 10

PDS pokračovala v roce 2022 v koordinaci přípravy projektu mezi hl. m. Prahou a městskou částí Praha 10 a vypsala architektonickou soutěž na řešení bytového domu Vršovická se 139 nájemními bytovými jednotkami a maloobchodními prostory v přízemí. Součástí zadání bylo také řešení veřejných prostor a blízkého koryta Botiče.
Do architektonické soutěže se přihlásilo celkem 47 studií z ČR a zahraničí, z nichž do druhého kola postoupilo 5 ateliérů, které zpracovaly soutěžní návrh. V listopadu 2022 odborná porota vyhlásila vvítěze, kterým se stal brněnský ateliér Kuba & Pilař Architekti, a určila další pořadí soutěžících. Ing. arch. Pavla Pannová, předsedkyně odborné poroty architektonické soutěže, uvedla: „Vítězný tým kombinuje typologii chodbového a pavlačového bytového domu, jež jsou typické pro urbanistickou strukturu Vršovic. Návrh zahrnuje jak variabilní dispozice bytů, tak flexibilní prostory pro obchody a služby v přízemí. Nabízí nová veřejná prostranství s parkovou úpravou podél Botiče, vtahuje vodní tok do poloveřejného vnitrobloku pomocí pobytových schodišť, vytváří menší náměstí u Vršovické ulice a vnitroblok osvěžuje stromy. Rozhodování vůbec nebylo jednoduché, protože všechny ostatní soutěžní návrhy měly vysokou kvalitu, nápaditě prověřily soutěžní zadání a přinesly překvapivá řešení.“

Poté, co PDS uzavře s vítěznou architektonickou kanceláří Kuba & Pilař architekti smlouvu o dílo, zahájí v roce 2023 přípravu dokumentace pro stavební povolení. Projekt bytového domu by měl být realizován v návaznosti na povolovací řízení pravděpodobně v letech 2025 – 2027.
PDS v roce 2023 vypíše architektonickou soutěž na revitalizaci a dostavbu fotbalového stadionu Bohemians 1905 a bude v roli odborného konzultanta spolupracovat na záměru sportovní haly v Přípotoční ulici, na kterém se primárně podílí městská část Praha 10 a Odbor školství a sportu MHMP.

Výsledky veřejné soutěže na architektonický návrh polyfunkčního bytového domu Vršovická:
Tisková zpráva
Soutěžní návrhy s vyhodnocením

Bližší informace o projektu Bytový dům Vršovická najdete na speciálním projektovém webu, který bude průběžně aktualizován.

Foto: Vítězný architektonický návrh © Kuba & Pilař Architekti

Zpět na Projekty